Adıyaman Kongre ve Fuar Merkezi

Adıyaman Kongre ve Fuar Merkezi

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Adıyaman Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki “2. İnşaat ve Yapı Fuarı”nın açılışına katıldı.​

Hisarcıklıoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Adıyaman’ın Türkiye’nin önemli kentlerinden birisi olduğunu belirterek, kentteki çalışmaların önemine değindi.

 

Türkiye’nin büyümesinde inşaat sektörünün gerekliliğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “İnşaat, dünya ve Türkiye’de son derece önemli. 200’den fazla sektörü direkt ilgilendiren bir konu. İnşaat sektörü büyüdüğü zaman 200 sektör bununla birlikte büyümüş oluyor. Son 5 yılda Türkiye’nin büyümesinde inşaatın payı yüzde 15 olmuştur. Onun için de inşaat bizim vazgeçilmez sektörümüz. Bu nedenle inşaatı Türkiye’nin lokomotif sektörü hatta stratejik sektörü olarak görmeliyiz” dedi.

 

30 yıl önce dünyaya açılan Türk müteşebbislerin müthiş bir başarı hikayesi yazdıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Şu anda bu sektörde dünya ikincisiyiz. Çin’den sonra pek çok iş yapan sektörde yer alan müteahhit sayısıyla dünya ikincisi konumuna geldik. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmamalıyız. Bunun için de birlikte çalışarak, istişare ederek, ortak akıla tüm meselelerimizin üstesinden gelebiliriz. Şimdi ülkemiz için hep birlikte çalışma zamanı” şeklinde konuştu.

 

Adıyaman TSO’nun Adıyaman’ın tekstilde Türkiye’nin parlayan yıldızı olması için büyük çaba sarf ettiğini belirten TOBB Başkanı şu ifadeleri kullandı: “Mermer sektörünü geliştirip lokomotif sektörü yapmak için büyük çaba sarf ediyor. Bir taraftan borsamız hayvansal ve bitkisel analizinin yapılacağı tahlil laboratuvarı kuruyor. Öteki taraftan Adıyamanımızın gıda ticareti ve sanayinde çekim merkezi olması için hedef koymuş, bu vizyonda çalışıyoruz”.
-Bakan Tüfenkci

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de fuarın kentin ekonomisine önemli avantajlar sağlayacağını söyledi.

 

Daha çok yatırım yapmayı amaçladıklarını belirten Tüfenkci, üretilen ürünlerin pazarlanmasının önemini vurguladı.

 

Tüfenkci, bu tür fuarların bu anlamda gerekli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Biz şunu ifade ediyoruz. Türkiye’nin üreten kahramanları buradaki insanlardır. 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, ülkemizin geleceğine, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’dan sonra sizlerin desteğiyle, milletimizin güveniyle piyasa göstergeleri Allah’a hamdolsun normale döndü. Milletimiz yaklaşık 12,5 milyar liralık dövizini Türk Lirası’na çevirerek ekonomiye enjekte etti. Dünya ekonomisi esasında daralıyor. 2008’deki küresel finans krizi sonrası dünya ekonomisindeki sorunların devam ettiğini görüyoruz, buna rağmen gelişmekte olan ülkeler yavaşlarken Türkiye, büyümeye devam ediyor. 27 çeyrektir büyüyen bir Türkiye var, Allah’a hamdolsun”.

 

Konuşmaların ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Tüfenkci stantları gezdi.

http://www.tobb.org.tr/